Kamenice nad Lipou
Městské muzeum v Kamenici nad Lipou používá jednotlivé smysly jako pojítko celé své hlavní expozice. Exponáty jsou rozděleny podle způsobu vnímání do skupin v jednotlivých expozičních místnostech. Cílem je vytvoření živé expozice, která návštěvníka přiměje zapojit se do "interaktivní hry".
Muzeum pro všechny smyslyAutoři scénáře muzejní expozice si dali za úkol představit město Kamenici nad Lipou a jeho historii všestranně a poutavě zároveň, prostřednictvím proměn každodenního života jeho obyvatel. S ohledem na strukturu sbírek kamenického muzea zvolili netradiční formu prezentace, kde prostředkem je hledisko smyslového vnímání. Jednotlivé smysly jsou pojítkem celé expozice a podle způsobu vnímání jsou vystavované exponáty rozděleny do skupin. Zdůraznit je třeba skutečnost, že při jejich výběru není prvořadým kritériem hledisko kvality či hodnoty, záměrem je představit na skupinách předmětů bohatost každodenního života města v kontextu regionální historie.
Z historie muzeaPrvní myšlenky na založení muzea jsou spojovány s rokem 1904, kdy se postupně za přispění místní inteligence vytvářely zárodky muzejní sbírky, muzeum však bylo otevřeno a zahájilo svou existenci až v pohnutých časech roku 1940. Sbírky byly často přemisťovány.
Postupem času byla vybudována expozice představující dějiny města Kamenice nad Lipou, život a dílo hudebního skladatele Vítězslava Nováka. V roce 2004 muzeum přesídlilo do kamenického zámku. Toto velké stěhování jakoby symbolicky zahájilo novou éru muzea. Napomáhá tomu i sousedství významného muzejního partnera - Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které je správcem zámku.
Městské muzeum v Kamenici nad Lipou otevřelo pro své návštěvníky novou stálou expozici, která představuje poutavě a všestranně zároveň více jak 750letou historii města. Prostředkem je smyslové vnímání návštěvníka - tedy zrak, sluch, hmat, čich a chuť.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.
nám. Čsl. armády 1,394 70 Kamenice nad Lipou
GPS: 49.302367159844, 15.078869746558
petr.pech@kamenicenl.cz
http://www.muzeumvsemismysly.cz