Letecké muzeum Koněšín disponuje spoustou letadel, vrtulníků, ale také simulátorů či trenažérů
Letecké muzeum Koněšín disponuje spoustou letadel, vrtulníků, ale také simulátorů či trenažérů. Návštěvníci v něm uvidí i školní pomůcky, motory, agregáty a jiné letecké přístroje.
Kolektiv muzea tvoří lidé různorodých odborností, od leteckých mechaniků, bývalých i aktivních pilotů, konstruktérů, až po „pouhé“ fandy letectví a letadel. Všichni dohromady budují letecké muzeum zaměřené hlavně na historii československého letectví. Kromě muzea vzniká restaurátorská dílna, letecký depozitář, archív a výuková a přednášková základna.
Členové muzea opravují a restaurují leteckou techniku, mapují historii letectví v Česku a snaží se zachránit co nejvíce dokumentů a památek s tím souvisejících.
Restaurovali například letouny Lisunov Li-2 pro VHÚ, Tu-104A. Několikrát pracovali na letounech MiG-15, MiG-19, MiG-21, L-29,L-39, Su-7 a dalších. Opravářské a další práce dělají jak pro ostatní muzea, tak pro sběratele z Česka i zahraničí. Kolektiv má za sebou víc jak 30 restaurování, které jsou součástí spolupráce mezi dalšími muzei za účelem ochrany sbírkových předmětů
Členové jsou nadšenci, fandové a dobrovolníci, kteří se těmto činnostem věnují ve svém volném čase.
Kolektiv muzea tvoří lidé různorodých odborností, od leteckých mechaniků, bývalých i aktivních pilotů, modelářů, konstruktérů, IT specialistů, montérů až po „pouhé“ fandy letectví a letadel.
Expozice Leteckého muzea KoněšínV expozici návštěvníci najdou nejen letadla (např. MiG-21, Aero Ae-270 Ibis, Su-25K, L-39 Albatros, MiG-15UTI v provedení jako létající laboratoř sloužící k vývoji první československé vystřelovací sedačky, jeden ze dvou dochovaných kusů, nebo unikátní prototyp L-610M, jeden z šesti vyrobených kusů) a vrtulník (Mi-24D), ale také velké množství exponátů spojených s letectvím a školním letectvím. Ať už jde o simulátory a trenažery (např. britský D4 Link Trainer, TL-21, trenažér pro cvičný proudový letoun Alphajet a další), školní pomůcky, motory a agregáty (mnoho z nich v řezu), nebo letecké přístroje. Vždy se snaží ukázat vše návštěvníkům co nejvíce „zblízka“.
Expozici neustále obnovují a doplňují o další exponáty. Navíc lze nahlédnout i do kokpitů některých exponátů a kde to nevyžaduje bezpečnost pro návštěvníky, tak nejsou umístěny zábrany. To poskytuje možnost obhlédnout si exponáty ze všech stran.
Podrobnější informace zájemci najdou na webu Leteckého muzea Koněšín.
Areál radarka,675 00 Koněšín
GPS: 49.189707923782244, 16.053961725652666
info@letecke-muzeum.cz
https://www.letecke-muzeum.cz/